zk-SNARK.

Čo je zk-SNARK ?

Zk-SNARK je skratka, ktorá znamená „Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge“.

ZK-SNARK je dôkaz, ktorý umožňuje jednej strane dokázať, že vlastní určité informácie, bez toho, aby tieto informácie prezradil.

Tento dôkaz je možný pomocou tajného kľúča vytvoreného pred uskutočnením transakcie.

  • Zk-SNARK je skratka, ktorá znamená „Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge“.
  • Dôkaz, ktorý bol prvýkrát vyvinutý na základe „dôkazu s nulovou znalosťou“, ktorý bol zavedený na konci 80. rokov, použil Zcash na riešenie problému vnímanej anonymity s blockchainmi typu bitcoin.
  • Dôkazy Zk-SNARK sa spoliehajú na počiatočné nastavenie „systému dôveryhodnosti“, ktoré bolo považované za inherentnú bezpečnostnú chybu.

Porozumenie zk-SNARK.

Pre mnoho pôvodných členov komunity kryptomien – predovšetkým komunity bitcoinov – bolo súkromie predpokladaným cieľom a vlastnosťou kryptomien.

Ochrana súkromia však vždy bola záležitosťou druhého rádu, vzhľadom na potrebu kryptomeny vytvoriť „nedôveryhodný“ systém zaručujúci integritu elektronickej meny a digitálnych transakcií.

Začiatkom rokov 2010 používatelia bitcoinu niekedy predpokladali, že ich transakcie sú anonymné, pretože ich offline identity neboli spojené s verejnými kľúčmi používateľov.

Avšak do konca tohto desaťročia koordinované úsilie vedcov v oblasti dát, hackerov a orgánov činných v trestnom konaní dokázalo, že je nielen možné, ale aj pomerne ľahké znovu identifikovať ľudí, ktorí poskytli pseudonymné údaje viacerým zdrojom.

Z dôvodu vnímaného nedostatku súkromia niektorých pôvodných kryptomien, ako sú bitcoiny, začali vývojári pracovať na minciach zameraných na ochranu súkromia.

Najvýznamnejším z nich bol zcash, za ktorým stála technológia známa ako zk-SNARKs.

Dôkaz nulových znalostí.

Zk-SNARK („výstižný neinteraktívny argument vedomostí s nulovými znalosťami“) využíva koncept známy ako „dôkaz o nulových znalostiach“. Myšlienka týchto dôkazov bola prvýkrát vyvinutá v 80. rokoch. Zjednodušene povedané, dôkazom nulových znalostí je situácia, v ktorej si každá z dvoch strán transakcie môže navzájom overiť, či má konkrétny súbor informácií, a zároveň neprezradiť, o čo ide.
Pri väčšine ostatných druhov dôkazov musí mať prístup k všetkým informáciám aspoň jedna z dvoch strán. Tradičný dôkaz možno porovnať s heslom používaným na prístup do online siete. Používateľ zadá heslo a samotná sieť skontroluje jeho obsah a overí jeho správnosť. Aby to bolo možné, musí mať sieť tiež prístup k obsahu hesla.
Verzia tejto situácie, ktorá bude obsahovať dôkaz nulových znalostí, by vyžadovala, aby užívateľ demonštroval sieti (prostredníctvom matematického dôkazu), že má správne heslo, bez toho, aby heslo sám prezradil. Výhody ochrany súkromia a zabezpečenia v tejto situácii sú zrejmé: Ak sieť nemá niekde uložené heslo na účely overenia, heslo nemôže byť ukradnuté.
Matematický základ zk-SNARKS je zložitý. Dôkazy tohto typu napriek tomu umožňujú jednej strane preukázať nielen to, že existuje určitá časť informácií, ale aj to, že príslušná strana o nich má vedomosť. V prípade zcash môžu byť zk-SNARK overené takmer okamžite a protokol nevyžaduje žiadnu interakciu medzi poskytovateľom a overovateľom.

Kritika zk-SNARKov.

Existujú samozrejme obavy spojené s zk-SNARK. Napríklad, ak niekto mohol získať prístup k súkromnému kľúču, ktorý sa použil na vytvorenie parametrov kontrolného protokolu, mohol vytvoriť nepravdivé dôkazy, ktoré sa napriek tomu pre overovateľov javili ako platné. Toto by umožnilo tejto osobe vytvárať nové žetóny zcash prostredníctvom procesu falšovania. Aby sa tomu zabránilo, bol program zcash navrhnutý takým spôsobom, aby sa protokoly o dokazovaní prepracovali a rozložili do viacerých strán.
Zatiaľ čo konštrukcia procesu preukazovania zcash bola dokončená takým spôsobom, aby sa minimalizovala možnosť falšovania žetónov prostredníctvom falošných dôkazov, existuje tiež najmenej jedna ďalšia obava súvisiaca aj s kryptomenou. Spoločnosť Zcash bola vytvorená s 20% „daňou“ vyberanou zo všetkých blokov vytvorených počas prvých niekoľkých rokov platnosti tokenu. Táto daň je známa ako „daň zakladateľa“ a slúži na kompenzáciu vývojárom kryptomeny.
Kritici naznačujú, že zakladatelia by mohli potenciálne využiť tento aspekt systému na vytvorenie nekonečného počtu tokenov zcash bez toho, aby si niekto iný bol vedomý existencie týchto tokenov. Z tohto dôvodu nie je v tomto okamihu celkom možné zistiť presný počet tokenov zcash, ktoré existujú.
Od roku 2019 niektorí vývojári pracujú na zlepšení zk-SNARK odstránením dôveryhodného nastavenia. Tím s názvom Suterusu vyvinul systém s názvom zK-ConSNARK, ktorý tvrdí, že je prevádzkyschopný bez dôveryhodného nastavenia, môže poskytovať ochranu súkromia bežným blockchainom, ako sú bitcoiny, a má najnižšiu infláciu pre akúkoľvek existujúcu kryptomenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *