ZEW Indikátor ekonomického sentimentu. (ZEW Indicator of Economic Sentiment)

Čo je indikátor ekonomického sentimentu ZEW ?

Ukazovateľ ekonomického sentimentu ZEW je jednoduchý indikátor sentimentu vytvorený z mesačného prieskumu finančného trhu ZEW.

Prieskum finančného trhu ZEW predstavuje agregáciu nálad asi 350 ekonómov a analytikov o hospodárskej budúcnosti Nemecka v strednodobom horizonte.

ZEW znamená Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung, čo v preklade znamená Centrum pre európsky ekonomický výskum.

Pochopenie indikátora ekonomického sentimentu ZEW.

Prieskum finančného trhu ZEW sa týka viacerých oblastí, sektorov a regiónov, ale na vytvorenie indikátora ekonomického sentimentu ZEW sa používajú iba otázky týkajúce sa konkrétne nemeckej ekonomiky. Z týchto údajov vyplýva jednoduchý údaj ukazujúci ukazujúci rozdiel medzi počtom analytikov, ktorí sú na vzostupe pre nemeckú ekonomiku, v porovnaní s medvedími. Ak je hodnota záporného percenta, znamená to, že väčšina analytikov je medvedích. Ak je čítanie kladné, znamená to, že väčšina je býčie.
Napríklad, ak 20% respondentov očakáva zhoršenie nemeckej ekonomickej situácie, 30% očakáva, že sa nezmení a 50% očakáva jej zlepšenie, potom by mal indikátor ekonomického sentimentu ZEW pozitívnu hodnotu 20. To je býčí vzrast čítanie a naznačuje, že finanční odborníci vidia v strednodobom horizonte pozitívne príznaky rastu.
Keďže ide o indikátor sentimentu, dvojciferné hodnoty nie sú neobvyklé. Napríklad v roku 2018 prešiel indikátor ekonomického sentimentu ZEW z kladných hodnôt 20,4 na -25 počas siedmich mesiacov. Počas tejto doby sa nemecký ekonomický rast spomalil z 2,2% v roku 2017 na 1,5%, ale vplyv na indikátor ekonomického sentimentu ZEW mierne nadhodnotil závažnosť tohto spomalenia – ako je známe aj pri indikátoroch sentimentu.

Údaje za indikátorom ekonomického sentimentu ZEW.

Ako už bolo spomenuté, indikátor ekonomického sentimentu ZEW berie dohromady asi 350 citov ekonómov a analytikov, aby získal predstavu o ekonomickej budúcnosti Nemecka.

Títo odborníci pochádzajú z bánk, poisťovacích spoločností a finančných oddelení vybraných spoločností.

Pýtajú sa ich na ich očakávania na nasledujúcich šesť mesiacov, pokiaľ ide o ekonomiku všeobecne, mieru inflácie, úrokové sadzby, akciové trhy, výmenné kurzy a ceny ropy.

Popri otázkach týkajúcich sa nemeckej ekonomiky sa ZEW Financial Market Survey zameriava na ekonomickú budúcnosť niekoľkých ďalších krajín a regiónov vrátane Japonska, Spojených štátov, eurozóny, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *