Teória väčších bláznov. (Greater Fool Theory)

Čo je teória väčších bláznov?

Teória väčšieho blázna tvrdí, že je možné zarobiť peniaze nákupom cenných papierov, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú nadhodnotené, ich predajom so ziskom v neskoršom termíne.

Je to tak preto, lebo vždy sa nájde niekto (t.j. väčší alebo väčší hlupák), ktorý je ochotný zaplatiť vyššiu cenu.

  • Teória väčšieho blázna tvrdí, že z cenných papierov, či už sú nadhodnotené alebo nie, môžete zarobiť ich predajom dôverčivému investorovi alebo väčšiemu bláznovi.
  • Ako stratégia sa odporúča due diligence, aby sa človek nestal hlupákom.

Pochopenie teórie väčších bláznov.

Ak bude investor konať v súlade s teóriou väčšieho blázna, kúpi cenné papiere za pochybné ceny bez ohľadu na ich kvalitu. Ak bude táto teória platiť, investor bude stále schopný ich rýchlo predať inému „väčšiemu bláznovi“, ktorý by tiež mohol dúfať, že ich rýchlo prehodí. Špekulatívne bubliny bohužiaľ nakoniec praskli, čo viedlo k rýchlemu znehodnocovaniu cien akcií.

Teória väčších bláznov sa rozpadá aj za iných okolností, vrátane ekonomických recesií a depresií. V roku 2008, keď investori kupovali chybné cenné papiere kryté hypotékou, bolo ťažké nájsť kupujúcich po páde trhu.

Do roku 2004 vrcholilo vlastníctvo bytov v USA na 70%. Koncom roku 2005 začali ceny domov klesať, čo viedlo k 40% poklesu amerického indexu výstavby domov v roku 2006. Mnoho dlžníkov s nízkym rizikom už nedokázalo vydržať vysoké úrokové sadzby a začali splácať svoje pôžičky. Finančné spoločnosti a zaisťovacie fondy, ktoré vlastnili cenné papiere kryté týmito zlyhávajúcimi hypotekárnymi úvermi v objeme viac ako 1 bilión dolárov, sa tiež začali dostávať do núdze.

Teória väčšieho blázna a vnútorné ocenenie.

Jedným z dôvodov, prečo bolo počas finančnej krízy v roku 2008 ťažké nájsť kupujúcich cenných papierov krytých hypotékou, bolo to, že tieto cenné papiere boli postavené na veľmi nízkej kvalite dlhu. V každej situácii je dôležité vykonať dôkladnú hĺbkovú analýzu investície, vrátane modelu oceňovania, za určitých okolností, aby sa určila jej základná hodnota.

Due diligence je široký pojem, ktorý zahŕňa celý rad kvalitatívnych a kvantitatívnych analýz. Niektoré aspekty náležitej starostlivosti môžu zahŕňať výpočet kapitalizácie spoločnosti alebo jej celkovej hodnoty; identifikácia trendov výnosov, ziskov a marží; výskum konkurencie a priemyselných trendov; ako aj uvedenie investície do širšieho trhového kontextu – prelomenie určitých násobkov, ako sú cena za zisk (PE), cena za predaj (P / S) a cena / zisk od rastu (PEG). Investori môžu tiež podniknúť kroky na pochopenie riadenia (účinkov a metód ich rozhodovania) a vlastníctva spoločnosti (t. J. Prostredníctvom tabuľky kapitalizácie, ktorá rozdeľuje, kto vlastní väčšinu akcií spoločnosti a má najsilnejšiu hlasovaciu právomoc).

Príklad teórie väčších bláznov.

V poslednej dobe sa cena bitcoinu často drží ako príklad teórie väčšieho blázna.

Kryptomena nemá vnútornú hodnotu, spotrebováva obrovské množstvo energie a skladá sa iba z riadkov kódu.

Je užitočné do tej miery, že jeho základnú technológiu – blockchain – údajne využívajú banky a firmy poskytujúce finančné služby na bezpečné zefektívnenie transakcií s prevodom peňazí.

Cena bitcoinu však v priebehu rokov prudko vzrástla.

Na konci roku 2017 sa pred ústupom dotkla maxima 20 000 dolárov.

Obchodníci a investori, priťahovaní lákadlom na zisku z jeho cenového zhodnotenia, rýchlo nakupujú a predávajú kryptomenu.

Články naznačujú, že kupujú, pretože dúfajú, že neskôr predajú inému za vyššiu cenu.

Teória väčšieho blázna pomohla bitcoinovým cenám priblížiť sa v krátkom časovom období nahor, pretože dopyt predstihol ponuku kryptomeny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *