Štyri ázijské tigre. (Four Asian Tigers)

Aké sú štyri ázijské tigre?

Štyri ázijské tigre sú rýchlo rastúce ekonomiky Hongkongu, Singapuru, Južnej Kórey a Taiwanu.

Štyri ázijské tigre, poháňané vývozom a rýchlou industrializáciou, si od 60. rokov neustále udržiavajú vysokú úroveň ekonomického rastu a kolektívne sa radia medzi najbohatšie národy sveta.

Hongkong a Singapur patria k najvýznamnejším svetovým finančným centrám, zatiaľ čo Južná Kórea a Taiwan sú základnými uzlami globálnej výroby automobilových a elektronických komponentov, ako aj informačných technológií.

  • Štyri ázijské tigre sú rýchlo rastúce ekonomiky Hongkongu, Singapuru, Južnej Kórey a Taiwanu.
  • Všetky štyri ekonomiky boli poháňané exportom a rýchlou industrializáciou a od 60. rokov dosiahli vysokú úroveň ekonomického rastu.
  • Krajiny, ktoré tvoria Štyri ázijské tigre, zdieľajú spoločné znaky vrátane ostrého zamerania na export, vzdelaného obyvateľstva a vysokých mier úspor.

Pochopenie štyroch ázijských tigrov.

Krajiny tvoriace Štyri ázijské tigre, známe aj ako Ázijskí draci, majú spoločné znaky vrátane ostrého zamerania na export, vzdelaného obyvateľstva a vysokých mier úspor.

Ekonomiky štyroch tigrov sa ukázali ako dostatočne odolné na to, aby odolali miestnym krízam, ako je ázijská finančná kríza z roku 1997, a globálnym šokom, ako je napríklad úverová kríza z roku 2008.

Južná Kórea.

V 60. rokoch bol hrubý domáci produkt Južnej Kórey porovnateľný s najchudobnejšími krajinami Ázie a Afriky.

Za štyri desaťročia odvtedy však krajina zaznamenala výrazný rast, čiastočne ovplyvnený systémom úzkej vlády, riadeným úverom a dovoznými obmedzeniami.

V roku 2019 mal Južná Kórea celkové HDP 2 bilióny dolárov a HDP na obyvateľa viac ako 39 434 dolárov, s tempom rastu 3,1%.

Taiwan.

Napriek sporným vzťahom s Čínou sa Taiwanu v posledných štyroch desaťročiach darilo.

V roku 2019 bol HDP krajín na obyvateľa 50 294 dolárov.

Vďaka tlaku Číny nie je táto krajina súčasťou OSN, napriek tomu sa ukázala ako spoľahlivý vývozca.

V roku 2019 bol jeho HDP 1,2 bilióna dolárov, čo z tohto 24-miliónového národa urobilo jednu z najsilnejších ekonomík v Ázii.

Hongkong.

Hongkong sa v Číne považuje za osobitný administratívny región (SAR), ktorý mu dáva slobodu pri všetkých jeho činnostiach okrem obrany až do roku 2047, kedy Hongkong a Čína prehodnotia svoje vzťahy.

Posledné správy ukazujú, že tento región má mimoriadne významné miesto na škále merajúcej ekonomickú slobodu, môže sa pochváliť HDP na úrovni 454,9 miliárd dolárov v roku 2019 a mierou rastu 3,8%.

Singapur.

Aj keď má Singapur iba 5,6 milióna občanov, v roku 2019 dosiahol HDP 527 miliárd dolárov a mieru rastu 3,6%.

Singapur, považovaný za jeden z najmenej skorumpovaných štátov na svete, má notoricky transparentné regulačné prostredie a dobre zabezpečené vlastnícke práva, ktoré poskytujú súkromnému sektoru cennú komerčnú bezpečnosť.

Špeciálne zretele.

Malajzia, Thajsko, Filipíny a Indonézia sa niekedy označujú ako „ekonomiky tigrích mláďat“, pretože hoci sa v desaťročiach od 50. rokov vyvíjali pomalšie ako štyri ázijské tigre, stále rástli stabilným tempom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *